Діяльність та історія розвитку бібліотеки нерозривно пов’язана з історією інституту. Поява в навчальному закладі даного осередку науки, культури й виховання датується 1895 роком, тобто роком заснування Ніжинського ремісничого училища. Свій родовід навчальний заклад веде з 1 липня 1895 року.
Тривалий час вона мала невеликий бібліотечний фонд та обслуговувала малу кількість читачів, велася кропітка робота із формування фонду літератури. Звичайно, спершу це була богословська та декілька примірників навчальної літератури. Згодом бібліотека почала щорічно поповнювати свій фонд виданнями класиків художньої літератури, науковою та навчальною літературою.
До 1954 року мало відомостей про роботу бібліотеки. З квітня 1954 року по червень 1980 року завідувачем бібліотеки була Білик Меланія Данилівна, під керівництвом якої працювали бібліотекарі Гавриленко І.А. і Харченко П.М. На той час вони зуміли організувати всебічне обслуговування читачів, проводили тематичні виставки літератури, літературні вечори, читацькі конференції. Так, у 1959 році кількість читачів налічувала 830 чол., книговидача – 10469 прим., придбано – 1865 прим. А в 1960 році читачів уже було 978 чол., книговидача – 17193 прим., придбано – 1890 прим.
Після добудови нового навчального корпусу в 1970 році на другому поверсі розмістилася бібліотека, де вона й нині розташована. Книжковий фонд її збільшився до 54 тис. примірників. Бібліотека обслуговувала 1550 читачів, книговидача – 21365 прим. Разом з викладачами працівники бібліотеки влаштовували читацькі конференції, усні журнали.
Обслуговування читачів на абонементі Білик М.Д., Сова Н.Г.
У 1980 р. завідуючою бібліотекою призначено Ніну Григорівну Сову. Висококваліфікований спеціаліст, знавець своєї справи, людина енергійна, вона 26 років очолювала бібліотеку й зробила дуже багато для її розвитку. Під керівництвом Ніни Григорівни вдосконалювався довідково-бібліографічний відділ, фонд бібліотеки переведено на ББК (бібліотечно-бібліографічну класифікацію), уведено групове обслуговування читачів, попередній запис першокурсників. Зі словами вдячності колишні випускники згадують жінок-бібліотекарів, які вміли прищепити студентам любов до книги й уміння отримувати насолоду від розумової праці, це Шкатула Г.С., Андрійчук О.М., Совцова Л.В., Пилипчук Н.М., Слісаренко Н.А., Кислова В.О.
Із 1980 року здійснюється докорінна перебудова основних процесів роботи бібліотеки: уведено диференційоване обслуговування читачів, без інвентарний облік і обробку численної навчальної літератури, запроваджено міжбібліотечний та заочний абонементи.
Колектив бібліотеки 80-х років:
Сова Н.Г., Кислова В.А., Слісаренко Н.А., Совцова Л.В., Ємець Л.І., Пилипчук Н.М.
Нині штат бібліотеки становить 3 співробітника з вищою освітою. Працівники мають багаторічний досвід бібліотечної роботи. Бібліотекарі, які з теплом віддають улюбленій справі свої професійні вміння та здібності, заслужили пошану в колективі інституту та в студентів.
Книжковий фонд бібліотеки нараховує більше 90 тисяч примірників літератури, щорічно поновлюючись у середньому на тисячу екземплярів. Одне з найцінніших надбань бібліотеки – це створений фонд рідкісної книги. У бібліотеці є цінні видання в кількості 128 примірників. Бібліотека, що забезпечує навчальний процес в інституті, складається з двох структурних підрозділів – абонемент і читальний зал.
Сьогодні бібліотека намагається йти в ногу з науково-технічним прогресом, уводить у бібліотечні процеси інноваційні форми роботи. Широкому й усебічному використанню бібліотечного фонду сприяє довідково-бібліографічний апарат. У своїй діяльності, крім традиційних форм і методів, бібліотека застосовує комп'ютерні технології використовується програма "Ірбіс".