ВИКРИВАЧ – РЯДОВИЙ БОЄЦЬ АНТИКОРУПЦІЙНОГО ФРОНТУ

Інформаційний захід у форматі оперативного бюлетеня на тему «Викривач – рядовий боєць антикорупційного фронту» було проведено в інституті: 24 жовтня – для студентів факультету агротехнологій та економіки; 25 жовтня – для студентів факультету інженерії та енергетики.

Нещодавно в одному зі своїх звернень до нації Президент України Володимир Зеленський, аналізуючи обстановку на фронті боротьби  із зовнішнім ворогом, прямо назвав корупцію ворогом внутрішнім. Тому недаремно в українське законодавство була введена нова правова категорія – викривач. Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» адміністрації підприємств,  установ і організацій зобов’язані забезпечити викривачам належні умови для повідомлень про порушення вимог цього Закону.

Завдання колективу Ніжинського агротехнічного інституту з невпинного поширення доброчесності в освітньому просторі саме юридично унормовані належним чином. Розроблено й доведено до відома співробітників і студентів ряд базових документів, спеціально з орієнтацією саме на студентів прийнято практичний локальний документ – Порядок організації роботи з повідомленнями про корупцію.

Посадові особи інституту, насамперед дирекція, при прийнятті ними організаційно-розпорядчих рішень керуються виключно вимогами чинного антикорупційного законодавства України.

З метою моніторингу забезпечення належного контролю освітнього процесу та оперативного реагування на можливі факти порушень і зловживань, а також надання інформаційної та методичної допомоги студентам було проведено  відповідне опитування студентів 2-4 курсів. Результати анкетування підтвердили, що у Ніжинському агротехнічному інституті співпраця між студентами і педагогами – налагоджена.

Але учасникам нинішньої зустрічі було вкотре нагадано, що корупція діє не публічно, а навпаки: таємно, хитро, підступно, провокативно. От саме тому в загальнодержавній атмосфері такої злочинної таємничості та кримінального павутиння найдієвішим, найголовнішим персонажем і виступає саме викривач.

Наголошувалося, що повідомлення викривача підлягає розгляду, якщо наведена у ньому інформація містить фактичні дані, які вказують на можливе вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону, які можуть бути перевірені. Підкреслювалося, що студентам,  у разі їх прагнення протидіяти можливим проявам корупції, потрібно діяти максимально відповідно до законодавства.

Зауважено, що на сайті інституту розділ «Антикорупційна діяльність» уже давно наповнений необхідною кількістю актуальної інформації, яка для зручності користування нею структурована за вісьмома тематичними сторінками. Матеріал постійно оновлюється і завжди готовий для індивідуального опрацювання його студентами, науково-педагогічними працівниками, співробітниками інших категорій, а також гостями інституту. Головне – використовувати його.

При цьому було конкретизовано, що до інституту повідомлення викривачів про можливі факти корупційних правопорушень можуть надходити через офіційні внутрішні канали: усно, телефоном, поштою, через сайт. А на перспективу визначалося, що через пів року, у березні 2024 року, коли інститут буде підключений до Єдиного порталу повідомлень викривачів, створеного Національним агентством з питань запобігання корупції, процедури повідомлень викривачів про корупцію стануть повністю автоматизованими і доступнішими для будь-кого.

І наостанок була висловлена спільна думка учасників заходу: сама високоешелонована корупція може бути подолана лише за однієї умови: якщо на самому низу  (тут – серед нас) до неї буде сформована нульова толерантність, тобто повна зневага і протидія.

Отже, все залежить від кожного. Тож будьмо пильними і відповідальними!

Олександр Грабовецький, провідний юрисконсульт, антикорупційний уповноважений;
Олена Ситнік, провідний фахівець навчально-методичного відділу

 

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10,
навчальний корпус № 1,
навчально-методичний відділ.

 (04631) 2-31-30
 vstup@nati.org.ua

 facebook.com/infoportalnati

АДМІНІСТРАЦІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10.

.
.

 (04631) 2-52-70
 natinau@ukr.net