Зі святом, шановні колеги!

1 Травня – це символічне святкування памʼяті про робітничі протести, яке має декілька назв (Міжнародний день праці, або Перше травня чи День солідарності трудящих) та є пошанованим національним святом у 143 країнах, зокрема і в Україні.

Далекого 1 травня 1886 року в м. Чикаґо вперше відбулися робітничі протести. Того ж дня до мітингів приєдналися трудівники Детройта, Вашингтона, Мілуокі, Балтимора, Нью-Йорка, Цінціннаті, Пітсбурга та інших міст. Сотні тисяч робітників найбільших промислових центрів США (кількість страйкуючих досягала до 500 тисяч) висунули основну вимогу – упровадження 8-годинного робочого дня. Та на цьому не припинилися протести: вони тривали впродовж 4 днів. У ході сутичок 7 людей загинуло, постраждали ще до 50 поліцейських. Отже, головними причинами все ж стали мізерна заробітна плата, скорочення робочого дня (бо до цього досягав 15-20 год. на день), право на створення робітничих організацій. Під час протестів лідерів руху було знищено: 8 організаторів звинуватили у вибуху бомби в лавах поліціянтів і їх стратили на шибениці, 3 осіб засудили на 15 років каторги, а інших – 11 листопада 1887 р. стратили. Проте їхня справа отримала підтримку у всьому світі.

Страйки продовжувалися й на далі, але з 1880 років мали здебільшого мирний характер. 1888 року відбувся зʼїзд Американської федерації праці у Сент-Луїсі, де 1 травня було проголошено Днем загальнонаціональної боротьби за права робітників. 14 липня 1889 року на II (Паризькому) конгресі II Інтернаціоналу після доповіді американських делегатів про робітничий рух у США було ухвалено рішення про організацію «інтернаціональної демонстрації, коли у всіх країнах і містах в один визначений день маси трудівників вийдуть на вулиці з вимогою офіційного скорочення робочого дня до 8 годин». Днем для проведення демонстрації було обрано 1 травня як памʼять про травневі події 1886 року.

1890 року Міжнародний день солідарності трудящих уперше відзначили в багатьох країнах світу. Це був перший рік, коли Україна (зокрема, Галичина) долучилася до святкування. Масові мітинги пройшли у Відні, Празі, Парижі, Мілані, Турині, Кракові, Львові, Будапешті та багатьох інших містах Європи й Америки, тільки в Барселоні від обстрілу поліціянтами маніфестації загинуло кільканадцять робітників. Щоправда, гаслами демонстрантів цього часу вже ставали заклики до міжнародної солідарності та боротьби проти мілітаризму та війни.

Україна має давню традицію пошанування першотравневого свята. Як уже зазначалося, 1890 року День робітничої солідарності вперше відзначалося в Галичині, зокрема на схід від Збруча. Це була мирна демонстрація. День Праці також пошановувався за часів Української Народної Республіки, тобто це було державне свято і неробочий день. 2017 року Верховна Рада України внесла зміни до Кодексу законів про працю України, зокрема до статті 73. Згідно з такою постановою, День міжнародної солідарності трудящих перейменовано на День праці.

Тож з 2017 року вся Україна 1 травня святкує День праці.

Зі святом, шановні колеги! Мирної праці, трудових звершень на благо нашої Батьківщини!

Вікторія Хомич,
доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін

 

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10,
навчальний корпус № 1,
навчально-методичний відділ.

 (04631) 2-31-30
 vstup@nati.org.ua

 facebook.com/infoportalnati

АДМІНІСТРАЦІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10.

.
.

 (04631) 2-52-70
 natinau@ukr.net