Захист прав людини: світовий і український досвід

12 грудня у рамках Всеукраїнського тижня права в Ніжинському агротехнічному інституті відбулося громадське обговорення низки проблем гуманітарно-правового характеру за загальною темою «Захист прав людини: світовий і український досвід».

У вступному слові заступник директора з навчально-виховної роботи Ірина Демчук акцентувала увагу учасників зібрання на тому, що питання прав людини містять у собі не лише загальнопланетарний контекст, а також і, мабуть, насамперед контекст індивідуальний, чисто людський, близький кожному учасникові суспільних відносин. І саме на оптимальному балансі цих категорій і ґрунтується успішність чи неуспішність тієї чи іншої соціальної спільноти: хоч народу, хоч окремого колективу. Так, ефективний розвиток, наприклад, інституту залежить виключно від ефективності взаємин на людському рівні в навчальному закладі, а це – повага, розуміння, підтримка, толерантність, відповідальність, спільна боротьба з негараздами. Тобто, чим краще почуватиме себе студент в інституті, тим краще буде інституту. Ірина Олександрівна особливо наголосила на потребі активізації протидії такому ворогові прав людини, прав студента, як корупція, закликала молодь не бути осторонь процесів зміцнення академічної доброчесності, побажала учасникам громадських слухань плідних результатів в обговоренні ключових проблем сучасності.

Ініціатори заходу запропонували присутнім його дещо незвичну організаційну структуру: форум-семінар. Щоправда, незвичного для студентів, як з’ясувалось, у такому сполученні освітніх методик нічого і не було, адже і «форум», тобто велелюдне зібрання для обговорення будь-чого, як тлумачить це слово мудра латина, і «семінар», тобто обмін певним досвідом між співрозмовниками, є повсякденним сенсом їхнього навчального життя. Тому і активність учасників зібрання, а ними були представники академічних груп різних курсів усіх факультетів інституту, виявилась, якщо можна так сказати, прогнозованою. Мабуть, не останнім фактором тут спрацювала особистісна сутність досліджуваної проблематики: «Я і мої права».

Тому присутні з інтересом сприймали правову інформацію від своїх колег, студентів другого курсу факультету економіки, менеджменту та логістики.

Оскільки захід був приурочений 70-річчю прийняття Організацією Об’єднаних Націй Загальної декларації прав людини, то і тематика студентських досліджень стосувалася саме захисту цих прав, але, так би мовити, під українським ракурсом

Так, Артур Акопян запропонував до обговорення своє дослідження«Обмеження прав людини при воєнному стані», Ольга Худенко – «Захист Батьківщини: право чи обов’язок?», Уляна Голубова – «Правовий стан переміщених осіб в Україні», Вікторія Ковтун – «Боротьба кримськотатарського народу за свої права», Вікторія Дроб’язко – «Дитина і війна: права дитини на Донбасі», Олена Радченко – «Політичний тиск на дитячу свідомість на окупованих територіях України». Неабияку зацікавленість викликало тематичне повідомлення Уляни Голубової «Правові шляхи порятунку українських моряків-жертв агресії російських спецслужб у Керченській протоці», адже найновіші дані були датовані буквально вчорашнім днем.

Як своєрідний підсумок думкам студентів, їх висновкам і правовій позиції прозвучав відеофрагмент виступу Президента України на Форумі «70 років Загальній декларації прав людини: порядок денний для України» щодо ролі людини, вагомості її прав і свобод, зусиль української держави в їх обстоюванні, а також щодо значення підтримки України світовою спільнотою.

Завершуючи форум-семінар, викладач правознавства Олександр Грабовецький від імені всіх учасників висловив переконаність у тому, що подібні публічні засоби виявлення і обговорення суспільних проблем сприяють пошуку оптимальних шляхів їх розв’язання, створюють передумови для розвитку активної людської особистості та забезпечують консолідацію студентського творчого потенціалу для нарощення інтелектуального потенціалу інституту.

Грабовецький О.І.,
Старший викладач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін

 

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10,
навчальний корпус № 1,
навчально-методичний відділ.

 (04631) 2-31-30
 vstup@nati.org.ua

 facebook.com/infoportalnati

АДМІНІСТРАЦІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10.

.
.

 (04631) 2-52-70
 natinau@ukr.net