ПРОТИДІЯ КОРУПЦІЇ ЧЕРЕЗ ЄДНАННЯ

Наприкінці минулого тижня проблематика України досліджувалася ще на одному – дуже й дуже важливому – міжнародному майданчику: у столиці Франції Парижі відбувся дводенний Глобальний форум Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Загальна тема, яку запропонували модератори цього заходу, є актуальною не лише для нашої держави, а й для цілого світу: “Анти-корупція та Єдність”.

Учасники Форуму обговорювали насамперед роль доброчесності серед обраних і призначених посадовців, “нульову толерантність” до корупції у розрізі практичного значення для розвитку співпраці, протидію іноземному прихованому впливу та втручанню тощо.

Важливість рішень, які напрацьовувалися на цьому зібранні, є співмірною з вагою самої міждержавної структури-господарки Форуму. Адже Організація економічного співробітництва та розвитку об'єднує 37 найбільш економічно розвинених країн світу: більшість держав Європейського Союзу, США, Австралія, Швейцарія, Норвегія, Південна Корея, Японія та інші. Установа виникла у 1948 році як Організація європейського економічного співробітництва (ОЄЕС) для допомоги у керівництві здійсненням Плану Маршалла для економічної реконструкції Європи після Другої світової війни. Безперечно, такий 75-річний досвід нинішньої ОЕСР щодо колективного пошуку шляхів ефективного відродження зруйнованих економік є для України не просто конче потрібним, а неоціненним.

Україна розпочала співпрацю з ОЕСР у 1997 році. 2003 року Кабінетом Міністрів України була створена міжвідомча Координаційна рада у зв'язках з ОЕСР. 2 липня 2014 року був підписаний Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України і Організацією економічного співробітництва та розвитку щодо поглиблення співробітництва. Термін дії Меморандуму закінчився 7 жовтня 2020 року і нині його продовжено до 7 жовтня 2025 року.

А стосовно російської держави-агресорки, то процес її вступу до ОЕСР був зупинений ще 13 березня 2014 року.

Україна ж подала заявку на вступ до Організації економічного співробітництва та розвитку влітку минулого року. Мінекономіки України вже сьогодні співпрацює з ОЕСР у рамках виконання Євразійської програми конкурентоспроможності (проєкт ОЕСР «Стратегія секторної конкурентоспроможності для України»). На відміну від Світового Банку та Міжнародного валютного фонду, ОЕСР не надає фінансування. Організація є місцем вивчення та дискусій і здійснює пошуки та аналіз, які допомагають урядам визначити стратегію виходу на формальні угоди між країнами-членами і які будуть реалізовуватися національними інституціями чи в інших міжнародних домовленостях. Ця часто непомітна робота, на думку країн-членів ОЕСР, є основною і дуже ефективною, починаючи зі збору та аналізу даних і до колективної дискусії щодо політики, яка проводиться. Взаємне вивчення урядами, багатостороннє спостереження та здійснення відповідного тиску (погоджуйтеся чи реформуйтеся) є найефективнішими засобами ОЕСР.

Такий формат, як Форум, було започатковано 2020 року. Зрозуміло, що на нинішньому зібранні велика увага приділялася саме Україні, її боротьбі не лише за суверенітет та територіальну цілісність, а й за демократичні цінності. І як про механізм їх захисту йшлося насамперед про досвід України у боротьбі з корупцією.

У численних заявах делегатів від різних країн про необхідність підтримки України не лише тепер, під час війни, а й у роки повоєнної відбудови, наголошувалось на тому, що боротьба з корупцією в Україні, контроль за доброчесною поведінкою посадових осіб є дуже важливими зараз, але будуть набувати ще більшої актуальності після перемоги, і  від доброчесності політиків залежатиме прогрес у розвитку України. Підкреслювалося, що саме майбутні чесні, демократичні вибори, організовані за найвищими європейськими стандартами, стануть ключовим внеском у формування доброчесної влади.

Тому активними учасниками Форуму від України стали представники Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

Під час роботи спеціальної дискусійної панелі «Доброчесність у повоєнному відновленні України» голова НАЗК Олександр Новіков запевнив усіх присутніх: «Зараз українська армія бореться за наші спільні з вами цінності, і серед цих цінностей точно немає місця корупції. Затверджена Антикорупційна стратегія до 2025 року та програма з її реалізації повністю відповідають пріоритетам перемоги та відновлення нашої держави. Це – будівництво, землеустрій, судова система, оборона та безпека, управління державними підприємствами. Державна антикорупційна програма передбачає комплексні превентивні заходи, які гарантують перемогу та прозорий, позбавлений корупції процес реконструкції. Усунувши глибинні причини корупції, ми можемо закласти основу для сталого та підзвітного управління».

Керівник НАЗК наголосив на необхідності відновлення повноцінного  функціонування усіх цифрових механізмів   запобігання корупції, насамперед таких, як відновлення обов’язкового електронного декларування та перевірок декларацій. Він підкреслив, що Агентство вже має досвід створення інноваційних IT-продуктів, які не мають аналогів у світі та які вже допомагають у боротьбі з корупцією в Україні.

Використовуючи найкращі європейські та загалом світові антикорупційні практики, Україна послідовно й наполегливо йде шляхом до отримання повноцінного членства в Організації економічного співробітництва та розвитку .

Олександр ГРАБОВЕЦЬКИЙ, уповноважена особа
з питань запобігання та виявлення корупції
(огляд за матеріалами сайтів відкритих медіа-ресурсів)

 

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10,
навчальний корпус № 1,
навчально-методичний відділ.

 (04631) 2-31-30
 vstup@nati.org.ua

 facebook.com/infoportalnati

АДМІНІСТРАЦІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10.

.
.

 (04631) 2-52-70
 natinau@ukr.net