ПРОТИ КОРУПЦІЇ – УСІМ СВІТОМ

9 грудня, як і щорічно, починаючи з 2003 року, у світі відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією (International Anti-Corruption Day). Рівно два десятиліття тому в мексиканському місті Меріда Організація Об'єднаних Націй започаткувала цей міжнародний політичний договір – Конвенцію ООН проти корупції – саме з метою консолідації потенціалу максимальної кількості держав у винищенні такого вселенського зла, як незаконне привласнення публічних коштів для приватного використання.

Корупція є складним соціальним, політичним та економічним явищем, яке тією чи іншою мірою зачіпає всі країни. Вона сповільнює економічний розвиток і підриває державні підвалини. Корупція вражає основу демократичних інститутів через спотворення виборчих процесів, перекручення принципу верховенства закону і створення бюрократичних бар'єрів, єдиний сенс яких – це вимагання хабарів.

Слово корупція склалося з поєднання латинських слів «соrеi» – кілька учасників у правовідносинах щодо єдиного предмета спору та «rum-реrе» –  порушити що-небудь, зокрема, розглядається порушення індивідами сформованих етичних норм для отримання вигоди.

Витрати корупції – це не тільки мільярди доларів розтрачених або розкрадених державних коштів; найбільш яскраво вони проявляються через відсутність лікарень, шкіл, об'єктів постачання чистою водою, доріг і мостів, які могли б бути побудовані на ці кошти,  і які, безсумнівно, змінили б долю сімей та громад. А сьогодні це ще й найболючіше – нестача високотехнологічної сучасної  зброї, яка б прискорила нашу Перемогу.

Жодна держава не вільна від певного рівня корупції. Міжнародна спільнота та широка громадськість в усіх країнах постійно вимагають від публічних посадових осіб більшої відкритості та підзвітності.

Україна ще у 1990-х роках зіткнулася з небаченою доти корупцією, особливо в промислово розвинених районах. Як вважається, її коріння походить від радянської природи українських політичних лідерів, що були інтегровані в комуністичну номенклатуру (правлячу еліту) до розпаду Радянського Союзу.

Молода українська держава ратифікувала тоді цю Конвенцію ООН проти корупції 18 жовтня 2006 року. Але антикорупційні реформи в Україні досягли певних успіхів лише після Революції ГідностіРеформа поліціїдержавних закупівель та приватизація державних підприємств з 2014 року призвели до зменшення марнотратства та корупції.

У січні 2023 року – вже під час російського вторгнення – кілька високопосадовців, у тому числі п'ятеро обласних голів, втратили посади через корупційні скандали. Заступник міністра оборони В'ячеслав Шаповалов подав у відставку після скандалу із закупівлями харчів у відомстві; посади також позбувся заступник голови Офісу Президента України Кирило Тимошенко. Заступника міністра інфраструктури було звільнено після того, як НАБУ затримало його під час отримання 400 000 доларів хабаря.

Сьогодні антикорупційні зміни тривають.

Transparency International, міжнародна антикорупційна організація, заснована 1993 року в Берліні колишнім директором Світового банку Пітером Айґеном, випускає щорічний звіт, що містить оцінку Індексу сприйняття корупції в кожній країни. У цьому Індексі (Corruption Perceptions Index – CPI) Україна за 2022 рік отримала 33 бали зі 100 можливих. Наш показник зріс на один бал, і тепер Україна у СРІ посідає 116 місце зі 180 країн.

У контексті війни набрані Україною 33 бали – це найвищий показник нашої країни з часу запуску оновленої методології СРІ. Таким чином, за останні 10 років показник України зріс на 8 балів.

Попри російське вторгнення, наша країна показала, що її прогрес у боротьбі з корупцією – це сталий процес, який продовжується навіть у найскладніший період існування держави.

Серед безперечних позитивів минулого воєнного року можна згадати ухвалення державної Антикорупційної стратегії, довгоочікуване призначення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), що стало рушійною силою для активізації розслідувань щодо топкорупції. Також свою ефективність показав Вищий антикорупційний суд: за 2022 рік суд розглянув 49 справ, із яких 37 – із винесенням вироків.

В Україні протидія корупції регулюються відповідним базовим Законом України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700. Цей Закон визначає основні засади запобігання і протидії корупції в публічній і приватній сферах суспільних відносин, відшкодування завданої внаслідок вчинення корупційних правопорушень збитків, шкоди, поновлення порушених прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав чи інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Боротьба з корупцією сприймається як важливий фактор спротиву російській агресії. Колишній посол США в Україні Джеффрі Пайєтт висловив думку, що «корупція на найвищому рівні є для України більшою загрозою, ніж російські танки». Неодноразово Президент Володимир Зеленський порівнював корупцію з внутрішнім агресором України та закликав боротися з корупцією в середовищі найвищих посадовців держави, зменшуючи як їх кількість, так і функції, які вони виконують.

Але головний інструмент для викорінення  корупції – це індивідуальне ставлення до неї саме пересічних громадян. Найбільші одержувачі хабарів – поліція, охорона здоров'я та система освіти. Вища освіта в Україні страждає через хабарництво. 33 % опитаних студентів стверджували, що вони зіткнулися з корупцією у своєму закладі освіти, 29 % чули про випадки корупції від інших студентів, у той час як 38 % не стикалися з корупцією. Ще на початку 2010-х років близько 67 % українців, які мали справу з урядовими установами, сказали, що вони були безпосередньо залучені до корупційних оборудок. А той же показник для Великої Британії в 2011 році становив лише 1,9 %. Зіставні показники для США і Великої Британії були 2 % і 3 % відповідно.

Отже, є про що замислитися кожному з нас…

Ніжинський агротехнічний інститут не має бути територією, яку контролює ворог. Саме тому, мріючи про Перемогу, в міру сил допомагаючи нашим бійцям на передовій, колектив закладу – і студенти, і співробітники – повсякчас виконує це надважливе державницьке завдання: формує нульову толерантність до корупції.

А для ефективної протидії цьому злу потрібен активний громадянин. То, мабуть, недаремно в Україні Міжнародний день боротьби з корупцією завжди припадає на Всеукраїнський тиждень права, який цього року відзначається з 4 по  10 грудня. Адже саме 10 грудня у далекому 1948 році Генеральною Асамблеєю ООН було прийнято Загальну декларацію прав людини. З тих пір за цією планетарною Конституцією виховалось не одне покоління вільних і незалежних людей, і саме такі люди створили у своїх країнах вільні й незалежні держави, що нині є взірцем для цілого світу, у тому числі й для України.

Громадянин, який свідомо й наполегливо обстоює свої права, і є справжнім  Господарем у власній домівці, хоч це великий загальноукраїнський дім, хоч альма-матер.

Тож борімося!

 
Олександр ГРАБОВЕЦЬКИЙ, провідний юрисконсульт,
уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції
(огляд за матеріалами сайтів відкритих медіаресурсів)

 

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10,
навчальний корпус № 1,
навчально-методичний відділ.

 (04631) 2-31-30
 vstup@nati.org.ua

 facebook.com/infoportalnati

АДМІНІСТРАЦІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10.

.
.

 (04631) 2-52-70
 natinau@ukr.net