ПРАВО – ОДИН З ІНСТРУМЕНТІВ ПЕРЕМОГИ

Щорічно, 8 жовтня, в Україні відбувається досить своєрідна подія: перегортається чергова нова сторінка правового літопису нашої української державності. Акція «Відкриття Року Права» була започаткована рівно тридцять  років тому згідно з указом Президента України від 17.10.1994 № 615/94.

Дата була обрана не випадково. Вона сягає корінням орієнтовно у 1016 рік, коли, як припускають вчені-історики, сформувалася знаменита  «Руська Правда» Ярослава Мудрого. Цей кодекс  увібрав у себе всі найважливіші питання правових відносин тодішньої Русі та нині вважається одним з основоположних юридичних документів Східної Європи часів середньовіччя. Для українців же він важливий тим, що він був Початком, що слідом за ним і за його прикладом нашу подальшу державницьку розбудову забезпечували і Литовські статути, і Конституція Пилипа Орлика, і Універсали Української Центральної Ради, і закони гетьмана Скоропадського, і, звичайно ж, Конституція суверенної України. А жовтневе число «8» дослідники отримали просто шляхом додавання цифр того давньопам’ятного року: 1+0+1+6=8.

У сучасній Україні ця вже тридцятилітня традиція відкриття Року Права є відображенням ініціативи юридичної громадськості та має на меті відновлення історичного зв'язку між поколіннями-носіями тисячолітньої української культурно-правової спадщини, спрямована на сприяння формуванню високої правосвідомості громадян, утвердження принципу верховенства права та незалежності судівництва, піднесення ролі права в житті суспільства і держави.

Ключовий наголос тут слід зробити саме на тисячолітній спадщині української державності. Адже державність – це не тільки державна форма правління, не лише такі зовнішні атрибути, як гімн, герб чи прапор. Це насамперед національна свідомість, наша українська ідентичність, культура, мова та невгасиме прагнення до свободи, які ми зберігали і розвивали протягом століть. Ми є спадкоємцями величної історії – від Великої Скіфії та Київської Русі до Гетьманщини, УНР і сучасної незалежної України.

Дуже важливо знати й пам’ятати про усі ці надбання України, особливо зараз, під час страшної загарбницької війни проти нашої держави, у тому числі інформаційної війни, що спотворює факти та створює фейки.

Сьогодні, в умовах надважких випробувань, українці не просто воюють за ті чи інші конкретні території, а відстоюють саме свою державність. А до правових основ державності відносять насамперед національний правовий порядок – образ правового порядку, характерний власне для України.

Така увага влади і суспільства до цієї теми пояснюється тим, що порядок у державі і благополуччя її громадян невід’ємно пов’язані з необхідністю максимального дотримання прав і свобод людини та зі справжньою, а не показною, повагою до них з боку всіх і кожного. Особливості поведінки українців на основі певних правил сьогодні яскраво простежуються через інститути народоправства, народовладдя (демократії) та виборності влади, територіального (громадського) самоврядування і локального права. Ми прагнемо до того, щоб жити в цілісній та сильній державі, яка здатна буде ефективно захищати наші інтереси і права.

Тому акція «Відкриття Року Права» щороку є своєрідним стимулом кожному українцеві й кожній українці запитати себе: «А який особисто мій внесок зміцнив мою Україну протягом цих 365 днів?». Це питання сьогодні постає також і перед студентами та співробітниками нашого інституту.

Відповідь у кожного – своя. І чим більше позитивних відповідей, тим ближче Україна до Перемоги.

Тож єднаймося!

Олександр Грабовецький, провідний юрисконсульт;
Олена Ситнік, провідний фахівець навчально-методичного відділу

 

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10,
навчальний корпус № 1,
навчально-методичний відділ.

 (04631) 2-31-30
 vstup@nati.org.ua

 facebook.com/natinubip.ukr

АДМІНІСТРАЦІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10.

.
.

 (04631) 2-52-70
 natinau@ukr.net