БУДЬМО ПИЛЬНИМИ!

Як свідчать останні соціологічні дослідження, 89% громадян України вважають корупцію найсерйознішою для країни проблемою, яка за важливістю  займає друге місце після повномасштабної війни. Тому, враховуючи таку гостру чутливість українського суспільства до цієї проблеми, тема корупції є потенційним підґрунтям для інформаційних та гібридних спецоперацій з боку путінської федерації.

Об’єктами для вивчення цього питання Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) стали платформи Twitter/X, Telegram, Facebook, Youtube та деякі інші вебсайти за період з 1 липня по 31 грудня 2023 року. Було проаналізовано понад 130 тисяч інформаційних повідомлень (постів, статей, коментарів). Виявлено 86 значущих інцидентів, кожен із яких має ознаки інформаційної спецоперації. Це означає, що в середньому один раз на кожні 2 дні відбувалася нова спроба деструктивного впливу агресора на українське суспільство, використовуючи саме тему корупції.

Планомірно й наполегливо нав’язуються такі «докази», як, наприклад, нібито впевненість у тому, що Україна є тотально корумпованою державою, яку не варто підтримувати і за яку не варто боротися, що Україна пов’язана з західними елітами корупційними зв’язками, що корумпованість України та її уряду спричиняє перепродаж західного озброєння третім сторонам, в основному терористичним організаціям, зокрема, ХАМАС. Зате про розширений моніторинг використання американської військової допомоги, постійно здійснюваний у ЗСУ Відділом оборонного співробітництва Посольства США спільно з Міністерством оборони України – ані звуку!

Тож відповідно найбажаніший для нашого ворога висновок, який після ознайомлення з такими «аргументами» мав би зробити недалекоглядний користувач інтернет-мережі, – це думка про повалення української влади через її корупційність. Якраз щодо цього й застерігає керівник відділу координації державної інформаційної політики із запобігання корупції НАЗК Павло Бульдович, наголошуючи на тому, що  російська пропаганда всіляко намагається спрямувати енергію громадян України не проти ворога, а проти своєї ж влади, і саме тому тема корупції має потужний деконсолідуючий потенціал і саме тому ворог так завзято її експлуатує.

Найбільш поширеною його тактикою є використання джерел, що намагаються представляти себе як українські та оперують в українському інформаційному полі. Приналежність таких ресурсів до росії було встановлено за списками ГУР/СБУ, а також із використанням даних авторитетних українських та міжнародних організацій у цій галузі.

Не менш небезпечними для України тактиками, застосовуваними російськими пропагандистами, є поширення фейків про випадки корупції в Україні, культивування теорій змови, використання маніпулятивних і узагальнюючих формулювань, посилання на нібито заяви третіх осіб для надання тим чи іншим твердженням підвищеної авторитетності, подання фактів боротьби із корупцією як фактів саме її високого рівня, координація щодо поширення ідентичних або подібних постів та коментарів у соцмережах.

Для цього ворог оперує низкою телеграм-каналів, що концентруються на різноманітних політичних “розкладках” та “інсайдах”, публікація яких має на меті переконати українське суспільство у тотальній корумпованості українських еліт та безнадійності боротьби з корупцією.

Усе це вказує на пряме залучення структур рф до гібридної агресії проти України та проведення інформаційно-психологічних спеціальних операцій як частини російсько-української війни.

Та нам, як кажуть, своє робити: «Стратегія комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на період до 2025 року» передбачає постійне відслідковування таких наративів в інформаційному просторі та спільне реагування державних органів у разі поширення дезінформації. Пересічному ж громадянинові – кожному з нас – треба просто бути пильним і навчитися читати, так би мовити, між рядків: своєчасно бачити вороже перекручування початкової інформації та надання їй іншого змісту та контексту.

Олександр ГРАБОВЕЦЬКИЙ, провідний юрисконсульт,
уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції
(за матеріалами офіційного сайту НАЗК)

 

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10,
навчальний корпус № 1,
навчально-методичний відділ.

 (04631) 2-31-30
 vstup@nati.org.ua

 facebook.com/infoportalnati

АДМІНІСТРАЦІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10.

.
.

 (04631) 2-52-70
 natinau@ukr.net