АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ МЕХАНІЗАЦІЇ, ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ ТА ЛОГІСТИКИ В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ В УМОВАХ СУЧАСНИХ ВИКЛИКІВ

9 травня на базі інституту відбулась Міжнародна науково-практична онлайн конференція "Актуальні питання механізації, енергоефективності та логістики в аграрному секторі в умовах сучасних викликів", організатором якої виступив факультет інженерії та енергетики.

Учасниками конференції стали 240 науковців із 19 установ.

Іван Роговський, д.т.н., професор, професор кафедри агроінженерії та транспортних технологій ВП НУБіП України "Ніжинський агротехнічний інститут" у своєму виступі розкрив питання методологічних підходів DEM моделювання і системи моніторингу врожайності зерна в реальному часі для зернозбирального комбайна. Наголосив, що оптичні датчики вимірювання потоку зерна показують точніший результат у порівнянні з ваговими пластинами, проте їх не можна застосовувати для ківшевих транспортерів. Найчастіше похибка датчиків вимірювання врожайності не перевищує 5%. У разі регулярного правильного калібрування датчиків за обсягом чи вагою матеріалу похибка вимірювання може бути знижена до 1%. Пристрій для калібрування датчика врожайності зберігає його налаштування, навіть в разі переходу до збирання іншого гібрида або сорту культури, на ділянки поля з іншою вологістю чи на наступне поле. Фактично одне просте калібрування на кожну культуру на сезон — це все, що треба, щоб розпочати роботу.

Сергій Харченко - доктор технічних наук, професор кафедри механічної та електричної інженерії Полтавського державного аграрного університету у своєму виступі на тему: "Перспективи розвитку решетного сепарувального обладнання" розповів про власні досягнення у сфері оптимізації конструкції решет, було проведено цілий ряд експериментальних досліджень роботи решет різної конструкції: з отворами круглими, довгастими, прямокутними, з фасонними отворами у вигляді трикутників, п’ятикутників та ін. Були запропоновані ребристі і рифлені решета, на робочій поверхні яких закріплені ребра у вигляді наварених металевих пластин. Під час роботи решета ребра і рифлі здійснюють додаткові дії на шар зерносуміші, розпушують її і підсилюють пошаровий рух. Це інтенсифікує сегрегацію і сприяє підвищенню ефективності процесу сепарації. Досліджувався вплив конструкції решет на травмування зерна. Результатом досліджень було прийняття оптимальних параметрів решет.

В'ячеслав Мацюк – доктор технічних наук, професор, професор кафедри транспортних технологій та засобів у АПК Національного університету біоресурсів і природокористування України, представив результати дослідження ефективності складської логістики середньовагових і тарно-штучних вантажів. Дослідження проводились на основі розробленої імітаційної моделі із використанням систематизованих показників виконаної роботи оператора поштової логістики «Нова Пошта».

Виступ к.т.н., старшого дослідника, старшого наукового співробітника Інституту механіки та автоматики АПВ НААН Віктора Швиді був присвячений дослідженню процесу сушіння насіннєвого зерна у вакуумі, тобто в розрідженому повітряному середовищі. Метою дослідження було зменшення рівня термічного травмування насіння сільськогосподарських культур сушарками. У виступі викладався експериментальний підхід, а саме, представлені результати експериментальних досліджень параметрів сушіння – температури, тиску на тривалість процесу і якість насіння. Дослідження обґрунтовують переваги вакуумного сушіння, зокрема, для забезпечення більш високої енергії проростання насіння та скорочення часу сушіння порівняно з традиційними методами. Висновки цієї роботи можуть бути корисні для покращення насіннєвого матеріалу в сільськогосподарському виробництві та інших галузях, де важливе щадне сушіння матеріалу.

Наталія Майбородіна, к.ф.-м.н., доцент, доцент кафедри природничо-математичних та загальноінженерних дисциплін у своїй доповіді на тему: "Математичне моделювання дискретно підкріплених еліпсоїдальних оболонок" наголосила, що дослідження проведено для вивчення динамічної поведінки підкріплених еліпсоїдальних оболонок під дією нестаціонарного навантаження з врахуванням дискретного розміщення ребер. Для розв'язання поставленої задачі отримано рівняння коливань підкріпленої еліпсоїдальної оболонки, побудовані чисельні алгоритми для розв’язування задач даного класу. В результаті проведеного дослідження отримано розв'язки нових задач динаміки оболонкових конструкцій та проведено аналіз числових результатів для дискретно підкріплених еліпсоїдальних оболонок при дії на них нестаціонарного навантаження.

Вячеслав Хропост - аспірант кафедри нарисної геометрії, компʼютерної графіки та дизайну Національного університету біоресурсів і природокористування України у своєму виступі на тему: "Геометричні аспекти деформування деталей із врахуванням їх форми і властивостей матеріалу" відзначив, що при виготовленні деталей на практиці описані фактори враховуються за рахунок емпіричного підбору параметрів згинання. Однак для практики важливо з’ясувати закономірності поведінки матеріалу при деформації його згинанням. Це дасть можливість цілеспрямовано знаходити потрібні параметри згинання і геометричну форму плоскої заготовки для отримання деталі потрібної форми.

Конференція продовжила свою роботу по трьох секціях:

  1. Дослідження та оптимізація енергозберігаючих технологій для землеробства. Модернізація конструкції машин.
  2. Використання електротехнологій у сільському господарстві.
  3. Перспективні шляхи розвитку транспортних технологій.

Дякуємо всім учасникам конференції за практичні, проблемні, актуальні виступи та творчу дискусію. Бажаємо науковцям подальших творчих досягнень, та до зустрічі на наступних конференціях.

Микола Ікальчик, завідувач кафедри
агроінженерії та транспортних технологій
Володимир Василюк, декан факультету інженерії та енергетики

 

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10,
навчальний корпус № 1,
навчально-методичний відділ.

 (04631) 2-31-30
 vstup@nati.org.ua

 facebook.com/natinubip.ukr

АДМІНІСТРАЦІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10.

.
.

 (04631) 2-52-70
 natinau@ukr.net