8 ТРАВНЯ - ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ТА ПЕРЕМОГИ НАД НАЦИЗМОМ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНИ

Минулого року Верховна Рада України Законом «Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» встановила 8 травня як День пам’яті та перемоги – єдину дату, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує памʼять загиблих у Другій світовій війні.

Перехід до європейської традиції памʼятання розпочався після Революції Гідності. Ця традиція полягає не тільки в зміні дати, а й у зміні фокусу – з культу зброї та перемоги на внесок різних спільнот у подолання нацизму, на окрему людину, її страждання і втрати у війні. День пам’яті та перемоги – це нагадування, що Друга світова розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного (нацистського) у Німеччині й комуністичного в СРСР, а також мовчазного небажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам. У 1939-1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український, єврейський, кримськотатарський та інші народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат. Символом цього дня є червоний мак. Він є знаком пам’яті полеглих під час Першої світової війни, а потім - жертв усіх війн та конфліктів з 1914 року.

24 лютого 2022 року територія України знову стала ареною бойових дій. В цей день Російська Федерація без оголошення війни напала на Україну і здійснює огидну, безчесну, засуджену міжнародною спільнотою незаконну агресію. Українці зі зброєю в руках стали на захист своєї Батьківщини, захищають Європу і дають шанс на створення нової, більш справедливої, системи світової безпеки, на побудову більш тривкого миру. Але умовою для цього є перемога над Росією, відновлення територіальної цілісності України та унеможливлення майбутньої агресії росіян проти будь-кого на планеті.

Хвилиною мовчання викладачі, співробітники та студенти інституту вшанували пам'ять загиблих у Другій світовій війні. Викладачі кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Олександр Сидорович та Віктор Литовченко в рамках круглого столу присвяченого цій події представили свої доповіді. Так, Віктор Литовченко розповів історію цього дня, яка полягає у відновленні історичної правди та справедливості: Україна як невід'ємна частина великої європейської родини має відзначати День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років разом з усією Європою і всім цивілізованим демократичним світом саме 8 травня. Олександр Сидорович розвіяв міф радянської та російської пропаганди про «9 травня – День великої перемоги», який інспірував особисто Сталін для підкреслення величі Радянського Союзу, а згодом почав активно експлуатувати режим Леоніда Брежнєва і його наступники. В сучасній Росії це вилилось в культ «побєдобєсія», коли пам’ять про мільйони жертв у наймасштабнішій війні людства підміняється карнавальним угаром та погрозами усім цивілізованим державам.

Саме в День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, особливо чітко зрозуміла історична місія України і ціль нашої боротьби – захистити демократію, гуманістичні цінності і мир від нового російського фашизму, варварства та війни. Цей День дає нам впевненість у неминучій перемозі України і всього демократичного світу над сучасними фашистськими загарбниками.

Віктор Литовченко, доцент кафедри
соціально-гуманітарних дисциплін
За матеріалами Українського інституту національної пам’яті

 

 

ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10,
навчальний корпус № 1,
навчально-методичний відділ.

 (04631) 2-31-30
 vstup@nati.org.ua

 facebook.com/infoportalnati

АДМІНІСТРАЦІЯ 

16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10.

.
.

 (04631) 2-52-70
 natinau@ukr.net