14 жовтня в України відзначається державне свято «День захисників та захисниць України». Воно було започатковано 2014 року внаслідок реакції на збройну агресію Росії і підсилилення тенденції декомунізації – відмови від радянських символів і свят.
Свято було встановлене з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві.
Вже у 2021 році депутати Верховної Ради підтримали законопроєкт №2325, яким передбачене перейменування Дня захисника України на День захисників та захисниць. У пояснювальній записці до законопроєкту вказано, що попередня назва свята – "День захисника України" – не повністю передавала його суть та зміст, адже Україну боронили також і жінки.
Дата відзначення Дня захисників та захисниць – 14 жовтня збігається з християнським святом Покрови. За часів Запорізької Січі свято називалося Козацька Покрова. Для січовиків Богородиця була заступницею і покровителькою, а Покрова символізувала своєрідний небесний щит, захист від ворогів.
Пізніше військовий символізм свята взяли собі на озброєння бійці армії УНР в 1917-1920 роках. Також 14 жовтня традиційно відзначається як день створення Української повстанської армії – військово-політичної формації українського визвольного руху.
Як бачимо, сьогодення перегукується з історією і ми продовжуємо багаті традиції наших предків, шануємо мужність та любов до рідної землі.
Саме тому напередодні державного свята – Дня захисників і захисниць України, 13 жовтня 2021 року, до Ніжинського агротехнічного інституту завітав Луняк Євген Миколайович, знаний в Україні науковець, доктор історичних наук та завідувач кафедри історії України НДУ імені Миколи Гоголя. Однак в цей день на зустрічі зі студентами перших курсів він ділився не своїми науковими здобутками, а спогадами про свій бойовий досвід. У жовтні 2014 році Євген Луняк добровольцем пішов у горнило бойових дій — він у складі танкової дивізії, від якої залежало життя захисників Донецького аеропорту, брав участь у антитерористичній операції на Сході України. У липні 2015 року став засновником громадської організації Ніжинська спілка ветеранів АТО.
Вступне слово завідувача кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Олександра Сидоровича та цікава і хвилююча розповідь ніжинського «кіборга» Євгена Луняка не залишила нікого байдужим.
Тож прийміть вітання з найкращими побажаннями добра, світлого настрою, професійних успіхів! Нехай ваші сила та мужність завжди живляться любов'ю та підтримкою близьких і рідних.
Слава Україні! Героям слава!
ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ
16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10,
навчальний корпус № 1,
навчально-методичний відділ.
(04631) 2-31-30
vstup@nati.org.ua
АДМІНІСТРАЦІЯ
16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин, вул. Шевченка, буд. 10.
.
.
(04631) 2-52-70
natinau@ukr.net